Nuoriso-Leader - tukea nuorten projekteille

Nuoriso-Leader -rahoitus

Kehittämisyhdistys Mansikka myöntää 13–29 -vuotiaille nuorille rahoitusta isojen ja pienten nuorten näköisten unelmien toteuttamiseen.

Tarvitaan vain idea, uskallusta lähteä tavoittelemaan unelmia ja tarpeeksi monta hihojen käärijää! Uskon vahvistusta ja neuvontaa projektin läpiviemiseksi antavat Mansikan työntekijät ja paikkakuntien nuorisotyöntekijät.

Oma projekti voi olla vaikkapa bändi-ilta omalle paikkakunnalle, teatteriesitys tai vaikkapa talkoot skeittirampin kunnostukseen. Nuoriso-Leader -rahaa voivat hakea nuoret, joita on yhdessä vähintään kolme ja he suunnittelevat, toteuttavat ja arvioivat projektin yhdessä. Projektin aihe on vapaa, kunhan se on hyvin tapojen ja lakien mukainen. Nuoriso-Leader -rahoitusta voi hakea myös 4H- tai muu kevytyrittäjä laitehankintoihin. Nuoriso-Leader -rahoituksen suuruus on 100–1500 euroa.

Katso hakuohjeet ja hakulomake alla liitteenä.

Nuoriso-Leader -yhteyshenkilöt kunnittain:

Niina Miilunpohja, p. 0400 393 737, niina.miilunpohja@suonenjoki.fi

Inna Kääriäinen, p. 040 576 5952, inna.kaariainen@rautalampi.fi

Arto Lahtinen, p. 050 3879 969, arto.lahtinen@vesanto.fi

Juha Honkaselkä, p. 044 7499 303, juha.honkaselka@tervo.fi

Mikko Kauhanen, p. 0400 575 196, mikko.kauhanen@leppavirta.fi

Jussi Mikkonen, p. 044 444 2289, jussi.mikkonen@varkaus.fi

Yhteyshenkilö Mansikassa: Heidi Lappi, p. 044 3089549, heidi.lappi@mansikkary.fi ja Kirsi Manninen, p. 045 131 5077, kirsi.manninen@mansikkary.fi

 
 
Sivukartta | Tulosta | Sivun alkuun
Sunprofile